Construction Industry Trends March 2024

Piyasa Görünümü

 • Brezilya,
 • Çin,
 • Fransa,
 • Almanya,
 • Hindistan,
 • Endonezya,
 • İtalya,
 • Japonya,
 • Meksika,
 • Hollanda,
 • Birleşik Krallık,
 • ABD
 • İnşaat

14 Mar 2024

Civil engineering drives industry, while economic conditions still weigh on residential construction activity

 

Construction industry trends image

We expect global construction output to increase by 2.0% in 2024 (up 3.7% on 2023). Growth in advanced economies is predicted to be 1.8%, while building activity in emerging markets will likely increase by 2.2%.

China’s ongoing real estate turmoil and downgraded investment profiles are weighing on global construction prospects. Materials and labour costs remain high in many economies, which has led to pressure on margins and reluctance to commit to building projects.

Global residential construction is forecast to level off in 2024. High interest and mortgage rates are squeezing household budgets and reducing demand. Demand for housing is likely to remain sluggish until wider economic conditions improve and central banks start to decrease interest rates.

Infrastructure projects drive demand

We expect non-residential output and civil engineering to increase by 2.8% and 4.4% respectively this year. Governments worldwide continue to champion major infrastructure projects to boost their economies’ productive potential and to bolster their economies as other areas struggle amid tighter monetary policies.

Residential construction to recover in 2025

In 2025 we forecast global construction to grow 1.8%. Residential construction output is expected to rebound by 2.4%, as economic conditions should improve, and looser monetary policies start to show their effect.

Please download the report below to read more about the sector´s performance and credit risk situation in the Americas, Asia-Pacific and Europe.

İlgili dökümanlar

Sorumluluk Reddi

Web sayfalarımız, raporlar, makaleler, yayınlar, ipuçları ve faydalı içerikler, ticari özetler, infografikler, videolar (her biri bir “Yayın”) gibi ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere web sitelerimizde veya web sitelerimizden erişilebilen her yayın yalnızca bilgi amaçlıdır ve herhangi bir okuyucuya herhangi bir şekilde işlemler, yatırımlar veya stratejiler hakkında tavsiye veya yönlendirme niteliği taşımamaktadır. Okuyucular, sağlanan bilgilerle ilgili ticari veya başka türlü kendi bağımsız kararlarını vermelidir. Herhangi bir Yayında yer alan bilgilerin güvenilir kaynaklardan elde edildiğini sağlamak için her türlü çabayı göstermemize rağmen, Atradius herhangi bir hata veya eksiklikten veya bu bilgilerin kullanımından doğan sonuçlardan sorumlu değildir. Herhangi bir Yayındaki tüm bilgiler, bütünlük, doğruluk, güncellik açısından veya kullanımlarından elde edilen sonuçlara ilişkin herhangi bir teminat ve açık veya zımni hiçbir garanti olmaksızın, ’olduğu gibi’ sağlanır. Hiçbir durumda Atradius, Atradius’un ilgili ortaklıkları veya şirketleri veya ortakları, acenteleri, temsilcileri veya çalışanları, herhangi bir Yayında yer alan bilgilere dayanarak alınan herhangi bir karar veya eylemden dolayı,veya herhangi bir fırsat kaybına, kar kaybına, üretim kaybına, iş kaybına veya dolaylı zararlara, her türlü özel veya benzeri zararlara ilişkin olarak, bu tür kayıp veya zararların olasılığı bildirilse bile, size veya başka hiç kimseye karşı sorumlu değildir.