Müşteri Hizmetleri Bildirgesi

Tüm faaliyetlerimizde size en yüksek hizmet kalitesi sunmaya kendimizi adadık. Bu bizim hizmet taahhüdümüzdür. Değerler sistemimizden çalışanlarımızın eğitilmesine ve sizinle olan ilişkimizin geliştirilmesine kadar bu taahhüt işimizin her aşamasında mevcuttur.
 

İletişimi kolaylaştırmak

Kendini işine adamış Müşteri İlişkileri Yöneticilerimiz sorularınızı ve isteklerinizi anında ve verimli olarak cevaplayacak şekilde eğitilir. Mümkün olduğunca, size özel bir iletişim noktası ve açık iletişim bilgileri sunuyoruz.
 

Yüksek standartlarımızı koruduğumuzdan emin olmak için iletişimimizi düzenli değerlendirerek her konuya dikkat ediyoruz. Bizdeki hesabınızla ilgili konuların yanı sıra, bu ekipler hakkındaki düşünce ve deneyimlerinize ilişkin geri bildirimlerinizi de iletmenizden memnuniyet duyarız. İyileştirmeleri ancak geri bildirimleri dikkate alarak yapabiliriz, bu nedenle bizimle paylaşacağınız her türlü düşünceye değer veriyoruz.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Business meeting

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poliçe yönetiminin basitleştirilmesi

Poliçe yönetiminden, Atrium ve Atradius Insights gibi çevrimiçi sistemlerimize erişim ve bunların kullanımına kadar her türlü konuda sizlere kılavuzluk ve destek sağlıyoruz.

Poliçe yönetim yükümlülüklerinizi en düşük seviyede tutmak için çok çalışıyoruz ve yenileme zamanı geldiğinde bu sürecin açık ve net olmasını, size belgelerin zamanında ve hızlı bir şekilde sunulmasını sağlıyoruz.

Size gönderdiğimiz tüm faturalarda yapılacak ödeme tutarını, hangi hizmet karşılığında olduğunu ve vadesini açıkça belirtiyoruz.
 

Kredi limitleri hakkında sizinle yakın temas çalışma

Kredi limiti kararlarını size zamanında bildirmeyi görev edindik ve bu süreçte sizi sürekli bilgilendiriyoruz.

Kararlarımızı alırken sizi de sürece dahil ediyoruz. Mümkün olduğunca, alıcılarınız hakkında ilave bilgi elde etmek için sizinle ortaklaşa çalışıyor ve onlarla olan ticari ilişkilerinizi hesaba katıyoruz. Ayrıca, uygun olan durumlarda, kredi yönetimi süreç ve prosedürlerini desteklemek üzere, sigortalı alıcılarınızın kredi derecelerini sizinle paylaşıyoruz.

Bir kredi limitinin azaltılması ya da iptal edilmesi gerektiğinde, alternatif ticaret anlaşmalarını (istisnai durumlar hariç) yapabilmenize imkan tanıyacak şekilde size yeterli zaman sağlamak için uygun bir süre önce bildirimde bulunmak için özen gösteriyoruz.

Yerine getiremeyeceğimiz sözleri asla vermemek amacıyla çalışıyoruz. Bunun yanısıra şeffaf yeniden değerlendirme sürecimiz, bir kararı gözden geçirmemizi talep etmeniz durumunda bunu gerçekleştirmemizi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

 

Tazminat ve tahsilat hizmetlerinin verimli olarak sunulması

Vadesi geçmiş faturaların bildirimi dahil, bize nasıl tazminat talebinde bulunacağınız konusunda adım adım yol gösteriyoruz.
Dosyanıza ilişkin güncel bilgiler sağlayarak, tahsilat yaklaşımını birlikte kararlaştırarak ve ödemeleri mümkün olan en kısa zamanda gerçekleştirerek tazminat ve tahsilat sürecinde sizinle yakın temas halinde çalışıyoruz.

Bir tazminat talebinin kısmen veya tamamen karşılanması mümkün değilse size net bir açıklama sunuyor ve gerektiğinde yeniden değerlendirme taleplerinizi dikkate alıyoruz.

 

Sizinle olan ilişkimiz

Stratejiniz ve pazarınız da dahil olmak üzere faaliyetiniz hakkında bilgi sahibi olduğumuzda size en yüksek kalitede hizmet sunabileceğimize inanıyoruz. İleri düzey eğitimli çalışanlarımız kendi alanları ve şirketinizin faaliyeti konusunda uzman olup sürekli mesleki gelişim programıyla desteklenmektedirler.

 

Bizimle iletişim

Bizimle görüşmek istediğiniz bir konu varsa lütfen size özel Müşteri İlişkileri Yöneticisi’ne başvurunuz.

 

Atradius Crédito y Caución, S.A. de Seguros y Reaseguros

Türkiye İstanbul Şubesi

 

Büyükdere Caddesi Kırgülü Sk.

No:4 Metrocity İş Merkezi

Kat:1/B Esentepe 34330 İstanbul

Türkiye

Tel.: 0212 386 28 00

www.atradius.com.tr

 

Alternatif olarak, aşağıdaki adresten merkez ofisimize de başvurabilirsiniz:

 

Atradius Crédito y Caución, S.A. de Seguros y Reaseguros

David Ricardostraat 1
1066 JS Amsterdam
Hollanda
Tel.: +31 20 553 3355

 

Ayrıca, tüm ofislerimize dair iletişim bilgilerini burada bulabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi

Web sayfalarımız, raporlar, makaleler, yayınlar, ipuçları ve faydalı içerikler, ticari özetler, infografikler, videolar (her biri bir “Yayın”) gibi ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere web sitelerimizde veya web sitelerimizden erişilebilen her yayın yalnızca bilgi amaçlıdır ve herhangi bir okuyucuya herhangi bir şekilde işlemler, yatırımlar veya stratejiler hakkında tavsiye veya yönlendirme niteliği taşımamaktadır. Okuyucular, sağlanan bilgilerle ilgili ticari veya başka türlü kendi bağımsız kararlarını vermelidir. Herhangi bir Yayında yer alan bilgilerin güvenilir kaynaklardan elde edildiğini sağlamak için her türlü çabayı göstermemize rağmen, Atradius herhangi bir hata veya eksiklikten veya bu bilgilerin kullanımından doğan sonuçlardan sorumlu değildir. Herhangi bir Yayındaki tüm bilgiler, bütünlük, doğruluk, güncellik açısından veya kullanımlarından elde edilen sonuçlara ilişkin herhangi bir teminat ve açık veya zımni hiçbir garanti olmaksızın, ’olduğu gibi’ sağlanır. Hiçbir durumda Atradius, Atradius’un ilgili ortaklıkları veya şirketleri veya ortakları, acenteleri, temsilcileri veya çalışanları, herhangi bir Yayında yer alan bilgilere dayanarak alınan herhangi bir karar veya eylemden dolayı,veya herhangi bir fırsat kaybına, kar kaybına, üretim kaybına, iş kaybına veya dolaylı zararlara, her türlü özel veya benzeri zararlara ilişkin olarak, bu tür kayıp veya zararların olasılığı bildirilse bile, size veya başka hiç kimseye karşı sorumlu değildir.